Opiskelijaelämää

My EF year abroad

My EF year abroad
prev
  • Kaikki lähti käyntiin keväällä, kun en oikein tiennyt, mitä tekisin seuraavaksi. Mietin, jatkaisinko opintoja, lähtisinkö ulkomaille vai hankkisinko työpaikan?

  • Eräs ystäväni mainitsi minulle EF:n opiskeluohjelmista ulkomailla, ja se sai minut osallistumaan tiedotustilaisuuteen ja hankkimaan lisätietoja.

  • Olin innoissani, koska tajusin, että voisin yhdistää matkustelun ja opiskelun.

  • Valittavana oli yli 40 kohdetta. Halusinko viettää suurkaupunki-, yliopisto- vai rantaelämää?

  • EF:llä on kiva “My EF” -verkkosivu, jossa pystyin olemaan yhteyksissä muiden saman koulun oppilaiden kanssa.

  • Sivuilla voin myös aloittaa kielenopiskelun jo ennen lähtöä. Se olikin hyvä, koska taitoni olivat hieman ruosteessa!

  • Pian olin jo pakkaamassa laukkujani – täynnä vaatteita, kenkiä ja odotuksia!

  • En voinut ottaa uskoakseni, että olin matkalla. Kaikki oli niin helppoa – EF auttoi minua varaamaan lentoliput ja kaikki.

  • EF:n Josh oli minua vastassa lentokentällä ja vei minut isäntäperheeseeni.

  • Tässä on isäntäperheeni, Davisit. He ovat huippuja, rakastan heitä! (Totuin jopa heidän laihaan kahviinsa!)

  • Jotkut luokkakaverini asuivat opiskelija-asuntolassa, mikä vaikutti hauskalta. Minusta oli kuitenkin ihana viettää perhe-elämää paikalliseen tapaan.

  • Ensimmäisenä päivänä teimme lähtötasotestin. Oli kiva tietää, että opiskelisin luokalla, jonka oppilaat olisivat kanssani samantasoisia.

  • Luokkamme oli pieni, mutta melkein kaikki olivat eri maista. EF:n oppilaat todellakin ovat kotoisin kaikista maailmankolkista.

  • Osallistuin EF Master English -ohjelmaan, jossa yhdistetään kieliopinnot tiettyyn ammattiin liittyviin aineisiin.

  • Tarjolla on kaikkea kaupallisesta alasta ja muodista sosiaaliseen mediaan ja tai-teeseen. Jotkut valitsivat Fitness-linjan, mutta minusta se näytti armeijan leiriltä.

  • EF:llä on todella innovatiivinen opetusmenetelmä, Efekta System. Siisteintä oli se, että käytimme iPadejä!

  • Englannintaitoni parantui jo muutamassa viikossa. Ja vuoteni loppuun mennessä olinkin melkein kuin syntyperäinen puhuja! (Jos nyt voin itse sanoa!)

  • Jollet muuten usko, minulla on virallinen todistus: Cambridge ESOL -tutkinto!

  • Päätin rohkeasti hankkia kaikki mahdolliset kokemukset. Halloweenina minulla oli hulluin asu ja olin varmaan viimeisenä nukkumassa.

  • Markkinointi on aina kiinnostanut minua. EF hankki minulle harjoittelupaikan mainostoimistosta ja nyt minulla on kansainvälistä työkokemusta.

  • Tein muutaman hienon mainoskampanjan (ja otin kyllä paljon valokopioitakin!).

  • Tykkäsin kovasti paikallisesta ruoasta, mutta nämä kakut olivat suosikkejani (kuten myös se vanha rouva, joka niitä myi!).

  • Kaikkein paras juttu olivat uudet ystäväni.

  • Kokeilimme kaikenlaisia uusia juttuja yhdessä. Opin jopa hiihtämään!

  • Aika kului kuin siivillä. Yhtäkkiä oli todistustenjako. En ole ikinä nauranut ja itkenyt niinkuin sinä päivänä.

  • Olemme ikuisesti ystäviä – vuosikurssi 2011!

  • Olen oppinut uusia näkökulmia ja paljon erilaisia juttuja joka puolelta maailmaa.

  • Odotan innolla tapaavani kaikki taas tämän vuoden luokkakokouksessa!

nextOsallistu infotilaisuuteen