EF Stories: Charlotte Ranskasta EF Barcelonassa
/)
Miksi valitsit EF:n?
Etsin organisaatiota, joka auttaisi minua kehittämään espanjan kieltäni mahdollisimman pitkälle, jotta voisin myöhemmin opiskella Espanjassa. Tutkittuani huolellisesti eri vaihtoehtoja EF tarjosi mielestäni parhaan opetuksen sekä mahdollisuuden suorittaa virallisia kielikokeita.
Lisäksi EF antaa mahdollisuuden oppia alakohtaista sanastoa, esimerkiksi kaupan ja liiketalouden alalta, mikä on erittäin hyödyllistä tulevia opintoja ajatellen.
Mikä oli onnistuneinta oleskelussasi?
Uskon, että tämän oleskelun ansiosta olen pystynyt vihdoin soveltamaan käytäntöön kaiken sen teorian, jonka olin aiemmin oppinut. Puhuminen tuntuu nyt luonnollisemmalta ja toisten ymmärtäminen on helpompaa.
Mitkä EF-aktiviteetit tai retket jäivät parhaiten mieleen?
Pidin erityisesti retkestä Carmel-bunkkereille. Illalla sieltä avautuu aivan uskomaton, 360 asteen panoraamanäkymä koko Barcelonaan. Paikka antoi myös mahdollisuuden oppia lisää Espanjan historiasta, erityisesti sisällissodasta.
Vierailin myös kaupungin goottilaisessa korttelissa. Nämä aktiviteetit auttoivat minua todella syventymään maan kulttuuriin.
Mitä muistoja kielimatkasta jäi mieleen?
Tämän oleskelun aikana sain ystäviä eri puolilta maailmaa: Norjasta, Ruotsista, Italiasta, Yhdysvalloista – ja myös Ranskasta. Yksi ikimuistoinen hetki oli päiväretki Tarragonaan neljän ystäväni kanssa. Tutustuimme kaupunkiin, sen amfiteatteriin ja kuljeskelimme sen kaduilla.
Toisena kertana vietimme ystäväni Lolan viimeisenä iltana “tyttöjen illan” yhdessä asunnoista. En usko, että olen koskaan nauranut niin paljon elämässäni. Ja kun kävimme Carmel-bunkkereilla, jouduimme laskeutumaan pimeässä portaita pitkin alas lähes tunnin ajan. Jokainen pieni ääni säikäytti meidät – ja sitten nauroimme taas.
Yksinkertaisesti sanottuna parhaat muistoni ovat hetket, jotka vietimme ystävien kanssa baarissa, residenssissä tai rannalla.
