EF Stories: Emma Ranskasta EF Roomassa
/)
Miksi lähteä ulkomaille vuodeksi lukion jälkeen?
Päätin lähteä kuudeksi kuukaudeksi ulkomaille lukion jälkeen saadakseni lisää aikaa miettiä, mitä haluan opiskella – ja ennen kaikkea pitääkseni tauon henkisesti raskaiden koronavuosien jälkeen.
Miksi italia?
Valitsin Rooman, koska halusin oppia italiaa – se oli heikoin vieraista kielistäni. Englanti ja espanja sujuivat jo hyvin, sillä olin eurooppalaisella linjalla ja olin valinnut LLCE-painotuksen. Italia oli minulle vain kolmas kieli (LV3), joten lähtötasoni oli varsin matala.
Mitä mieltä olet Roomasta?
Rooma on uskomaton kaupunki: kauniita historiallisia rakennuksia kaikkialla, koulu sijaitsee erinomaisesti keskustassa, ruoka on herkullista ja yöelämä erittäin vilkasta.
Mikä on paras muistosi tähän mennessä?
Paras muistoni on toiselta viikonlopultani, kun osallistuin kahden ystävän kanssa EF:n järjestämälle päiväretkelle pieneen kaupunkiin Rooman lähellä. Söimme todella hyvässä ravintolassa, menimme polkuveneilemään järvelle ja paluumatkalla Roomaan lähdimme vielä illalla ulos EF-opiskelijoiden suosimaan baariin.
Onko sinulla arkirutiinia Roomassa?
Kyllä. Tapaan ystäväni hieman ennen oppituntien alkua aamukahville – täydellinen tapa aloittaa päivä.
Mitä teit Parcoursupissa ennen lähtöäsi?
Ruksasin kohdan "Année de césure" ja täytin hakemukset aivan kuten muutkin abiturientit.
Mitkä ovat suunnitelmasi EF:n jälkeen? Aioitko käyttää Parcoursupia uudelleen?
En aio hakea uudelleen Parcoursupin kautta, koska olen jo ilmoittautunut yksityiseen viestintäalan kouluun sen ulkopuolella.