EF GO -blogi | EF Blogi
EF:n viimeisimmät tarinat matkustamisesta, kielistä ja kulttuureista
MenuOpi kieli ulkomailla

EF Stories: Sonia Italiasta EF Pariisissa

EF Stories: Sonia Italiasta EF Pariisissa

Unohtumaton viisi viikkoa Pariisissa

Olen Sonia ja matkustin EF:n kanssa Pariisiin viideksi viikoksi vuonna 2021 – ja se oli unohtumatonta! Valitsin majoituksen isäntäperheessä, jotta voisin todella uppoutua ranskan kieleen ja kulttuuriin, enkä olisi voinut tehdä parempaa päätöstä.

Kaukana kotoa eläminen, itsensä haastaminen joka päivä ja uusien ihmisten tapaaminen ovat kaikki tärkeitä palasia tulevaisuuteni kannalta. Lisäksi palattuani suoritin ja läpäisin DELF B2 -sertifikaatin.

Kaupunki, joka lumoaa joka päivä

Pariisi ei ole vain esteettisesti kaunis ja vaikuttava – kaupungissa on myös erittäin toimiva metrojärjestelmä, jonka avulla museot, puistot ja muut nähtävyydet ovat vain muutaman minuutin päässä. Koulun sijainti oli täydellinen: kaupungille pääsi helposti oppituntien välillä.

Koulu järjesti paljon aktiviteetteja. Oleskeluni aikana vierailimme esimerkiksi Versailles’ssa, jossa näimme palatsin ja puutarhat. Toisessa aktiviteetissa pääsimme katsomaan kuuluisia Étretatin rantakallioita sekä tutustumaan Honfleurin idylliseen kaupunkiin. Myös koulun sisällä järjestettiin tapahtumia – esimerkiksi “crêpe-ilta”, johon osallistuin uusien ystävien kanssa. Se oli upea ilta!

Hetki, jolloin tajusin olevani unelmani keskellä

Eräänä iltana menimme piknikille Eiffel-tornin alle. Vaikka olin nähnyt tornin monia kertoja viikkojen aikana, sen näkeminen valaistuna oli täysin erilainen kokemus. Siinä hetkessä tajusin todella olevani Pariisissa – toteuttamassa unelmaani.

Kasvun paikka: irti mukavuusalueelta

Nämä viikot opettivat minulle, miten mahtavaa on haastaa itsensä ja astua mukavuusalueen ulkopuolelle, tavata uusia ihmisiä ja tulla itsenäisemmäksi. Epäröitkö vielä, kannattaako lähteä? Älä mieti – lähde! Mukavuusalueen ulkopuolelle astuminen on aina kasvun paikka, ja kun katsot taaksepäin, tulet olemaan ylpeä itsestäsi.

Tulet tapaamaan ihmisiä kaikkialta maailmasta, luomaan uusia ystävyyksiä ja elämään unohtumattomia hetkiä.

Kauempana kotoa eläminen, päivittäinen itsensä haastaminen ja uusien ihmisten kohtaaminen ovat kaikki tärkeitä rakennuspalikoita tulevaisuudelleni. Ja kaiken kruunuksi: kotiin palattuani suoritin DELF B2 -kokeen ja läpäisin sen!

Opiskele ranskaa PariisissaTutustu tarkemmin
GO-uutiskirje lähettää sinulle viimeisimmät tarinat matkustamisesta, kielistä ja kulttuuristaTilaa

Testaa kielitaitosi muutamassa minuutissa!

Tutustu tarkemmin